Salı
Soğuk
-14°C | -3°C
Çarşamba
Soğuk
-14°C | -3°C
Perşembe
Soğuk
-10°C | 2°C

Gezilecek Yerler

                  Gezilecek YerlerDEREDOP KANYONU
(Saklı Kanyon)

Karacaören Köyü'nün 1,5 km kuzeydoğusundan başlayarak yaklaşık 5 km uzunluğunda devam eder. İçerisinde,  aralarında 40 metreyi aşan muhteşem 28 ayrı şelale ve bu şelalelerin oluşturduğu küçük göletler bulunur. ‘Saklı’ kanyona dışarıdan bakıldığında  görülmesi çok zordur.

Doğa harikasıdır. Ulaşım orman yolu ile sağlanmaktadır. Geniş bir alanı kaplayan derin bir vadi olup dağcılık ve extrem su sporları için kullanılmaktadır.

UYUZ HAMAM KAPLICASI

İlçe merkezinin 16 km. güneydoğusundadır. 

29 derecelik termal su , 1.5 metre derinlikten, küçük bir havuzun içine çıkar ve hemen yanındaki havuza doğru taşarak doldurur. Toprak alkali hidrokarbonatlı sular gurubuna girer. Kaplıca suyundan içme ve banyo şeklinde yararlanılır. Özellikle deri hastalıklarına çok iyi gelir. Ayrıca, suyun yatağındaki çamur da, şifa niyetine kullanılır ve cilde sürülür.

ULUBÜK MAĞARASI

İlçe merkezinin 30 km. kuzeyinde, Alapınar köyünün 2 km. yakınındaki Ulubük yaylasındadır.

Buraya ulaşım için Eskişehir-Alpu-Gökçekaya baraj yolunu takip etmeniz gerekir.

 Mağara, Sakarya nehrine bakan ormanlık bir alanda bulunuyor.

Mağaranın içi zengin damlataşları ile kaplı olduğundan görsel bir şölen sunmaktadır.

Fakat mağaranın içi çok küçük ve basıktır, yürümekte zorlanabilirsiniz.

KARA MAĞARA:

İlçe merkezinin 25 km. kuzeyinde bulunan Karacaören köyünün, 2 km. kuzeyindeki Sulununkıran Tepesindedir.

Kara Mağara Sakarya nehrine bakmaktadır. Kanyon şeklindeki derin vadi içinde akan Sakarya nehrinin sol yamacında, üst kesimde bulunmaktadır. Buraya ulaşmak için Alpu-Gökçekaya baraj yolunu kullanmanız gerekiyor. Karacaören köyünden yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşle de, Kara mağaraya ulaşmak mümkündür.

Mağaranın içi, muhteşem güzellikte sarkıt ve dikitlerle doludur. Ayrıca, sütunlar ve damlataşları görülüyor. Mağaranın içinden dış çevreyi gözlemlediğinizde, sanki uçaktan bakıyormuş gibi bir görüntü sizi bekliyor.

BÜĞDÜZ KÖYÜ-SELÇUKLU CAMİİ:

İlçe merkezimize bağlı, Büğdüz köyünde Selçuklu mimari izlerini taşıyan tarihi bir camidir.

Yapı, 1235 yılında, Selçuklular döneminde yapılmıştır. Caminin en büyük 2 özelliği duvarlarının kalındığının 1,5 metre olması ve harcına hayvan kılı katılmış olmasıdır. Bu şekilde inşaa edilerek depremlerden etkilenmemesi sağlanmıştır. 

Ülkemizde bu tip inşa edilen 3 adet cami bulunur ve 2 tanesi Eskişehir ilimizdedir.

Ayrıca ziyaret etmek isterseniz, Büğdüz Mahallesi'nin arka kesimlerinde çivi yazısına benzeyen yazı içeren görülmeye değer bir çok kaya vardır. 

Copyrigt © 2018 Tüm Hakları Saklıdır. Design By ELSEZ Bilişim